Kolejny konkurs za nami
2023-11-30 |
 

2 czerwca 2023r. odbyły się galowe przesłuchania w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Recytacji Poezji Łemkowskiej dla uczniów szkół podstawowych. Organizowany od 18 lat konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem dzieci i młodzieży. W tegorocznym przeglądzie galowym, który odbył się w Bartnem, wzięło udział 53 osoby. Organizatorzy określili wśród głównych celów inicjatywy: podtrzymywanie kultury, języka i tożsamości łemkowskiej, uwrażliwienie na piękno poezji i poznawanie własnej kultury narodowej poprzez piękno poetyckiego słowa. Ponadto organizatorom zależy na upowszechnianiu twórczości literackiej w językach mniejszości narodowych, rozwijaniu zainteresowań i zdolności recytatorskich uczniów i integracji uczestników. Rywalizowano w 5 kategoriach wiekowych. Każdy z uczestników zobowiązany był do recytacji dwóch wierszy łemkowskich poetów. Usłyszeliśmy wiersze znanych twórców jak: Duchnowycz, Rusenko, Murianka czy mniej znanych jak Charytun, Papargaj czy Rymar. Wśród jury zasiedli nauczyciele j. łemkowskiego uczący w szkołach na terenie Łemkowszczyzny. Tradycyjnie każdy z uczestników konkursu otrzymał nagrodę. Wśród zaproszonych gości recytacji wysłuchała pani Małgorzata Małuch, Wójt Gminy Sękowa.
Laureatami w poszczególnych kategoriach zostali:
Klasy O
I miejsce Seman Krynicki
II miejsce Mikołaj Hutyriak
III miejsce Antoni Szydłak
Klasy I-II
I miejsce Wiktoria Hutyriak
II miejsce Emil Lepak
III miejsce Filip Dżumbelak
Klasy III – IV
I miejsce Olga Kuziak
II miejsce Lena Korbabicz
III miejsce Kamila Fil
Klasy V-VI
I miejsce Wiktoria Tylawska
II miejsce Mikołaj Michalak
III miejsce ex aequo Oliwia Kułyk i Lena Felenczak
Klasy VII-VIII
I miejsce Katarzyna Bodak
II miejsce Michał Rotko
III miejsce Agata Juszczak
Inicjatorem i organizatorem konkursu jest Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach, w roku obecnym współorganizatorem była Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Bodakach.
Zadanie zostało dofinansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Województwo Małopolskie i Miasto Gorlice
 

 

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio