Almanach diecezjalny 2006 tom 2
data wydania: 2006-12-01 autor: Praca zbiorowa nakład: 500 format książki: B5 liczba stron: 338 redakcja: ks. Roman Dubec wydanie: 1 typ wydawnictwa: Książka drukowana projekt okładki: Dawid Kwoka
Oddajemy do rąk Szanownych Czytelników drugi numer naszego rocznika „Amanachu Diecezjalnego”. Cieszymy się, że mimo wielu trudności i przeszkód, udało się Redakcji wydać kolejny tom. Ubiegłoroczny numer spotkał się z ciepłym przyjęciem i dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że również obecny spełni oczekiwania odbiorców. W tegorocznym numerze szczególnie polecamy artykuły historyczne. Niezwykle interesującym materiałem, w naszej ocenie, jest lista ofiar obozu w Talerhofie, osławionym miejscu katorgi Rusinów w okresie I wojny światowej. Godnymi polecenia są również artykuły o Synodzie zamojskim i malarzu Pawło Zaporiżśkym, oraz materiały dotyczące historii śpiewu cerkiewnego. Kontynuowany jest cykl „Z dziejów parafii prawosławnej na Łemkowszczyźnie w okresie międzywojennym”. Tym razem przybliżamy historie parafii w Boguszy i Królowej Ruskiej.

Cieszymy się również z faktu, że poszerza się grono autorów przysyłających nam swoje opracowania. Redakcja nawiązała kontakty z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Preszowskiego z Wydziału Teologii Prawosławnej. Efektem naszej współpracy jest zamieszczony w tomie materiał w języku słowackim, autorstwa ks. dra Miroslava Żupiny. Zdajemy sobie sprawę, iż może być on nie przez wszystkich czytelników przyswajalny, mimo to postanowiliśmy jednak zamieścić go w oryginale, podobnie jak „Listy arcypasterskie do Łemków”.
Ponawiamy naszą wolę współpracy z wszystkimi zainteresowanymi w pojawianiu się na rynku wydawniczym naszego Almanachu. Czekamy na Państwa artykuły, dokumenty, sugestie i opinie.
Życzymy miłej lektury.

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio