Pamięć silniejsza od śmierci.
2010-07-13 | Projekt cykliczny
Czas trwania: 2002-01-01 - 2010-01-01
Projekt polega na podejmowaniu różnych działań celem ratowania opuszczonych łemkowskich cmentarzy na terenie Beskidu Niskiego. A zaczęło się wszystko od remontu cmentarza we wsi Radocyna w 2020r.

Remont starego łemkowskiego cmentarza w Radocynie przeprowadzony był w kilku etapach.

Etap I polegał na uprzątnięciu zdewastowanego obiektu, na wykoszeniu trawy, wycięciu zbędnych i zagrażających pomnikom drzew oraz krzaków. W etapie tym wzięły udział  młodzież szkół średnich z okolic Gorlic oraz kilka osób z zagranicy i osoby dorosłe pragnące zupełnie bezinteresownie wspomóc naszą akcję.

Etap II polegał na konkretnych pracach przy krzyżach. Oczyszczono pomniki ze mchu, poziomowano wykrzywione krzyże, przygotowywano połamane elementy nagrobków do sklejenia. W końcowej fazie przystąpiono do najtrudniejszych prac - sklejania w całość krzyży, ich czyszczenie, kitowanie. Ten etap mógł być wykonany dzięki wydatnej pomocy p. Szymona Modrzejewskiego i grupy wolontariuszy związanych z Nieformalną Grupą Kamieniarzy.  Wszystkie nagrobki zostały całkowicie wyremontowane i zinwentaryzowane. Przy wsparciu Nadleśnictwa Gorlice cmentarz został ogrodzony i nabrał godnego wyglądu.

W następnych latach przeprowadzono prace porządkowe i remontowe na cmentarzach w Lipnej, Długiem, Florynce, Ropkach, Kunkowej i Leszczynach. 

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2020. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio