Warsztaty ikonograficzne. Kolorowi święci
Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej ELPIS w Gorlicach i Szkoła Podstawowa nr 1 w Gorlicach zaoferowały młodzieży szkolnej interesujący sposób spędzenia wolnego czasu podczas ferii zimowych. Dla dzieci i młodzieży zorganizowano warsztaty ikonograficzne pod hasłem: "Kolorowi Święci".


W projekcie wzięły udział 24 osoby i czterech opiekunów. Projekt odbywał się w formie warsztatowej w Szkole Podstawowej nr 1 w Gorlicach Po cztery godziny dziennie młodzież ćwiczyła w specjalnie do tego przystosowanych warunkach sztukę tworzenia ikony. Każdy z uczestników otrzymał odpowiednie materiały i narzędzia (pędzle, farby pigmentowe, papier, ołówki, deski). Warsztaty składały się z zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia prowadzili absolwenci jedynej w Polsce Szkoły Ikonograficznej w Bielsku Podlaskim, Mirosław i Lidia Trochanowscy. Opiekunami byli ks. Roman Dubec i Mirosława Dubec.


Instruktorzy przedstawili historię ikony, jej typy i szkoły, zwrócili szczególną uwagę na ikonę karpacką reprezentującą nasz region Podkarpacia. Uczyli sposobu przygotowania podłoża i możliwości malowania na różnych materiałach (drewno, szkło, papier itd.). Zwrócono szczególną uwagę na sztukę kaligrafii. Każdy z uczestników miał za zadanie namalować, na uprzednio przygotowanej desce, jedną ikonę wybraną z grona trzech typów: Chrystusa, tzw. Veronicon, Matki Bożej z Dzieciątkiem bądź św. Mikołaja.


Po namalowaniu ikon zostały one odpowiednio zabezpieczone. Namalowaną przez siebie ikonę każdy z uczestników otrzymał na własność.
- Głównym zadaniem było zapoznanie młodzieży uzdolnionej plastycznie ze sztuką ikonograficzną. Młodzi adepci sztuki ikonografii zapoznawali się ze sztuką malowania ikon, złożoną procedurą tworzenia obrazu świętego w tradycji wschodniej, symboliką ikony. Pragnieniem naszym było również uczulić młodych ludzi na znaczenie sztuki w kulturze narodu, potrzebę jej kultywowania i podtrzymywania. Również sztuka tworzenia ikon praktycznie na naszym terenie zamarła. Projekt miał na celu zainteresowanie młodych ludzi tą formą malarstwa, z nadzieją, że w przyszłości kontynuować będą sztukę malowania ikon i zgłębiać tajniki procesu ich tworzenia - mówi ks. Roman Dubec, dyrektor Ośrodka i katecheta religii prawosławnej.

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio