- Aktualności
- | Cyfrowe zasoby
- | Dokumenty
- | Projekty
- | Wydawnictwa
- | Konkursy
- | Wystawy
- | Napisali o nas
- | Biblioteka
- | Muzeum
- | O nas
Projekt
2022-11-19 | „Obóz w Talerhofie. Losy Talerhofców”
„Historia Talerhofców” to kolejny projekt na koncie Stowarzyszenia Klubu Miłośników Łemkowszczyzny. Realizowany był w 2022 roku z pomocą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Historii Polski w Warszawie, a jego celem było ukazanie mało znanych faktów z historii mniejszości łemkowskiej, dotyczących obozu koncentracyjnego w austriackim Talerhofie. Patronat nad zadaniem objął arcybiskup przemysko-gorlicki Paisjusz.
W ramach zadania przeprowadzone zostały kwerendy w archiwach oraz zbiorach muzealnych i prywatnych w poszukiwaniu archiwalnych fotografii, dokumentów i wspomnień, ukazujących życie Talerhofców w obozie. Przeprowadzono również poszukiwania pochówków osób, którym udało się z obozu powrócić w rodzinne strony. Podczas warsztatów międzypokoleniowych wyselekcjonowano materiały do stworzenia wystawy eksponowanej następnie w gorlickim Ośrodku Kultury Prawosławnej „Elpis", oraz do publikacji katalogu.
Po okresie zaborów społeczność łemkowska zmuszona była odbudowywać swoją tożsamość i kulturę. Projekt „Historia Talerhofców” był kolejna próba odtworzenia tego słabo znanego etapu historii i przywróceniem pamięci o wybitnych postaciach, wnoszących swój wkład w dzieło odbudowywania pamięci historycznej i kultywowania narodowych tradycji.
Jak przebiegał projekt „Historia Talerhofców”?
W czasie trwania projektu Stowarzyszenie Klubu Miłośników Łemkowszczyzny pracowało nad odtworzeniem słabo znanej historii martyrologii społeczności Łemkowskiej, zamieszkującej woj. małopolskie. Głównym celem było zachowanie przekazu pamięci historycznej dla następnych pokoleń.W ramach zadania przeprowadzone zostały kwerendy w archiwach oraz zbiorach muzealnych i prywatnych w poszukiwaniu archiwalnych fotografii, dokumentów i wspomnień, ukazujących życie Talerhofców w obozie. Przeprowadzono również poszukiwania pochówków osób, którym udało się z obozu powrócić w rodzinne strony. Podczas warsztatów międzypokoleniowych wyselekcjonowano materiały do stworzenia wystawy eksponowanej następnie w gorlickim Ośrodku Kultury Prawosławnej „Elpis", oraz do publikacji katalogu.
Trudny okres w historii łemków.
Przez cały okres zaboru austriackiego Łemkowie byli pozbawieni możliwości swobodnego kultywowania swoich tradycji, a w okresie I wojny światowej wręcz prześladowani i zsyłani do obozów koncentracyjnych w głąb Austrii – w Talerhofie i Terezynie. Wiele osób, głównie inteligencji łemkowskiej, było skazanych na śmierć. Wybitną postacią, symbolem martyrologii tego okresu, jest św. Maksym Sandowicz, duchowny rozstrzelany przez żandarmów austriackich w Gorlicach 6 września 1914 r. W 1994r. Ogłoszony przez Cerkiew prawosławną w Polsce świętym męczennikiem za wiarę. Do talerhofskiego łagru trafili ojciec św. Maksyma Tymoteusz oraz brzemienna małżonka Pelagia, która w uwięzieniu urodziła syna, któremu po ojcu nadano imię Maksym. Maksym Sandowicz jr został również duchownym pełniącym posługę w Uściu Ruskim, Siedlcach. Drohiczynie i Białymstoku.Po okresie zaborów społeczność łemkowska zmuszona była odbudowywać swoją tożsamość i kulturę. Projekt „Historia Talerhofców” był kolejna próba odtworzenia tego słabo znanego etapu historii i przywróceniem pamięci o wybitnych postaciach, wnoszących swój wkład w dzieło odbudowywania pamięci historycznej i kultywowania narodowych tradycji.

W minioną sobotę, 4 czerwca, odbył się po raz VI Ogólnopolski Konkurs Recytacji Poezji Łemkowskiej
Spis Treści
ALEXANDER CAP
Kain – Abel a Set – dve cesty rozvoja civilizaci
ALEXANDER CAP
Kain – Abel a Set – dve cesty rozvoja civilizaci