Tydzień Kultury Prawosławnej w Gorlicach
2010-09-09 | Relacja
Z nową ciekawą inicjatywą kulturalną, skierowaną do mieszkańców Gorlic i regionu, wystąpił Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” z siedzibą w Gorlicach, któremu przewodzi ks. Roman Dubec. W jubileuszowym, 10. roku działalności, można było uczestniczyć w Tygodniu Kultury Prawosławnej, cyklu spotkań przybliżających historię, kulturę i duchowość Kościoła prawosławnego.

W poniedziałkowy wieczór wernisażem wystawy „Starodruki cerkiewne XVII-XVIII ww.” w gorlickim muzeum PTTK rozpoczęto I edycję Tygodnia Kultury Prawosławnej.

Podczas wystawy prezentowane są starodruki cerkiewne (najstarszy z 1638 r.) pochodzące z różnych cerkwi Łemkowszczyzny, wśród nich niezwykle cenne egzemplarze zawierające odręczne zapiski na marginesach, świadczące o ich pochodzeniu, darczyńcach oraz opisujące przeróżne wydarzenia z życia parafii i wsi. Do najcenniejszych, bez wątpienia, można zaliczyć egzemplarz „Apostoła” z 1696 r. pochodzący z nieistniejącej cerkwi w Grybowie koło Nowego Sącza.

W programie drugiego dnia Tygodnia Kultury Prawosławnej przewidziano wernisaż międzynarodowej wystawy fotograficznej „OrthPhoto. Prawosławie na świecie”.

We wtorkowe popołudnie do sali Diecezjalnego Ośrodka Kultury Prawosławnej przy ulicy Brzechwy przybyli miłośnicy fotografii, by podziwiać kilkaset zdjęć z różnych stron świata wykonanych przez profesjonalistów i amatorów sztuki fotografii, którzy dzielą się swoimi dziełami na stronie www.OrthPhoto.net. Zdjęcia w przepiękny sposób ukazały zebranym różnorodność prawosławia, bogactwo jego kultury i tradycji.

Trzeciego dnia ośrodek zaprosił do swojej siedziby na projekcję filmu pt. „Podróż do Ziemi Świętej”. Niezwykle ciekawie zrealizowany film przeniósł widzów do miejsc związanych z życiem Chrystusa, Jego Matki oraz świętych pierwszych wieków chrześcijaństwa. Nazaret, Betlejem, Jerozolima, Góra Oliwna, Tabor, Golgota, Kafarnaum, Synaj, Kana Galilejska - we wszystkich tych miejscach oglądający w swoisty sposób mieli możność „przebywać” i odczuć misterium tych, jakże ważnych dla chrześcijan, miejsc.

W czwartek w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościliśmy na prezentacji unikatowych kart pocztowych z procesu św. ks. Maksyma Sandowicza, zakupionych z inspiracji biblioteki podczas jednej z aukcji antykwarycznych. 27 kart pocztowych wydanych we Lwowie w 1914 r. to prawdziwy rarytas. Zakupiony przy pomocy prywatnych sponsorów wzbogacił zbiory biblioteczne. Prezentacji towarzyszyła prelekcja ks. Romana Dubeca przybliżająca szczelnie wypełnionej sali słuchaczy historyczny kontekst wydarzeń z początku XXw. i przebiegu samego procesu.

W piątkowe popołudnie w gorlickiej cerkwi można było wysłuchać koncertu śpiewu cerkiewnego. W zapełnionej słuchaczami świątyni zaprezentowały się chóry: parafii z Krynicy oraz chór studentów teologii prawosławnej „Anastasis” z Warszawy. Zabrzmiała zarówno klasyka muzyki cerkiewnej, jak i utwory miejscowej ludowej tradycji, melodie kompozytorów rosyjskich, ukraińskich, bułgarskich, gruzińskich oraz bizantyjskich. „Bortniańskiego powrót do Bartnego”, bo tak zatytułowany był koncert przybliżał zarazem postać wybitnego kompozytora Dymitra Bortniańskiego, którego przodkowie pochodzili ze wsi Bartne.

W sobotnie popołudnie na dziedzińcu sądu gorlickiego, w miejscu stracenia św. Maksyma, biskup gorlicki Paisjusz w asyście duchowieństwa sprawował akatyst do świętego ziemi gorlickiej. Nabożeństwo to było swoistym preludium do liturgicznych obchodów ku czci męczennika, jakie przypadają 5 i 6 września.

Relację z obchodów można obejrzeć tutaj.

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio