Tydzień Kutury Prawosławnej w Gorlicach rozpoczęty
2010-09-09 |
W poniedziałkowy wieczór wernisażem wystawy „Starodruki cerkiewne XVII-XVIII ww.” w gorlickim muzeum PTTK rozpoczęto I edycję Tygodnia Kultury Prawosławnej organizowanego przez Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” z  siedzibą w Gorlicach. Z zaproszenia na wernisaż skorzystali m.in. poseł na Sejm RP Witold Kochan, przedstawiciele władz samorządowych, dyrektorzy instytucji kulturalnych oraz mieszkańcy miasta. Wśród gości był również bp Paisjusz, który skierował na ręce prezesa oddziału PTTK w Gorlicach okolicznościowy adres, w którym wyraził podziękowanie „za dotychczasową współpracę i pomoc przy realizacji wystaw przybliżających historię, kulturę i duchowość Kościoła prawosławnego na ziemi gorlickiej”.

Podczas wystawy prezentowane są starodruki cerkiewne (najstarszy z 1638 r.) pochodzące z różnych cerkwi Łemkowszczyzny, wśród nich niezwykle cenne egzemplarze zawierające odręczne zapiski na marginesach, świadczące o ich pochodzeniu, darczyńcach oraz opisujące przeróżne wydarzenia z życia parafii i wsi. Do najcenniejszych, bez wątpienia, można zaliczyć egzemplarz „Apostoła” z 1696 r. pochodzący z nieistniejącej cerkwi w Grybowie koło Nowego Sącza.

Wystawa wzbogacona jest o wykonane niezwykle estetycznie plansze przybliżające zwiedzającym poszczególne obiekty, w szczególności ich stan zachowania, zawartość, miejsce i rok wydania.

Wystawa została przygotowana przez ks. Romana Dubeca, pełniącego funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Prawosławnej. Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w bieżącym roku obchodzi jubileusz 10-lecia działalności. Promuje ona projekt "Digitalizacja i udostępnianie cyrylicznych zbiorów muzealnych z XVII - XVIIIw." realizowany dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach priorytetu -"Digitalizacja zabytków i muzealiów".

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio