Poważna sytuacja w Gorlicach. Woda zalała posesję cerkiewną
2010-06-04 | Powódź
Gwałtowne burze i ciągłe, obfite opady deszczu doprowadziły do licznych podtopień i zalań w Gorlicach. Jak zaznacza ks. Roman Dubec, proboszcz miejscowej parafii prawosławnej, kryzysowa sytuacja była ok. godz. 6.00 rano, kiedy to płynąca 50 m od cerkwi rzeka Ropa wystąpiła z koryta i rozlała się na okoliczne posesje.

Zalana została również plebania, w piwnicach której w tej chwili jest metr wody. Wypompowywanie póki co nie daje rezultatów. Całe szczęście woda nie dotarła do cerkwi.

Wydawało się, że sytuacja się ustabilizowała, niestety ciągłe opady zmuszają do spustów ogromnych ilości wody z zapory w Klimkówce, co doprowadzi do podniesienia się poziomu rzeki. Również prognoza pogody nie napawa optymizmem.

Straty będą duże. Wypompowanie wody, uporządkowanie i osuszenie budynku będzie niestety czasochłonne i kosztowne - stwierdza ks. Dubec. Parafii na pewno potrzebne będą osuszacze, ale w tej chwili myślę tylko o ratowaniu kotłowni, która usytuowana jest w piwnicach plebanii- kończy ks. Roman.

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2023. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio