W zdrowym ciele, zdrowy duch
2010-05-15 | Zawody szachowe w Gorlicach
W minioną sobotę w sali parafialnej w Gorlicach, odbyła się rywalizacja dzieci i młodzieży w zawodach szachowych kończących V edycję Międzynarodowej Ekumenicznej Olimpiady Sportowej pod hasłem „Jedność w sporcie”.

Przeszło 70 uczestników rywalizowało w 7 kategoriach wiekowych o laur zwycięzcy oraz puchary ufundowane m.in. przez biskupa gorlickiego Paisjusza oraz burmistrza Gorlic Kazimierza Sterkowicza, którzy objęli także honorowy patronat nad zawodami.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli: Daniel Olearčin z Bardejova (Słowacja), Krzysztof Żarnowski, Teofil Zima, Dawid Ostrowski, Klaudia Mazur, Magdalena Ziemba i Patrycja Tumidajewicz reprezentujący gorlicki klub szachowy „Kornuty”.

W tegorocznej edycji Olimpiady rywalizowano w 4 dyscyplinach sportu: tenisie stołowym, futsalu, siatkówce i szachach. O rywalizacji w tenisie stołowym już informowaliśmy na stronie Cerkiew.pl. Natomiast 24 kwietnia w sali sportowej Gimnazjum w Uściu Gorlickim odbyły się zawody w halowej piłce nożnej, cieszące się dużym zainteresowaniem. Zawody dofinansował oraz patronat nad nimi objął wójt gminy Dymitr Rydzanicz. Rywalizowano 5 w kategoriach. Mecze przebiegały w miłej i sportowej atmosferze. Wśród zwycięskich drużyn były ekipy ze Szkoły Podstawowej w Hańczowej, Szkoły Podstawowej w Gładyszowie, Gimnazjum w Ropicy Polskiej, Gimnazjum w Uściu Gorlickim.

8 maja natomiast w Krynicy rozegrano zawody w trzeciej dyscyplinie Olimpiady – siatkówce. Sala sportowa miejscowego Gimnazjum zebrała zawodników i zawodniczki którzy rywalizowali o puchar burmistrza Krynicy Emila Bodziony. Zwycięzcą zawodów okazała się drużyna Prawosławnego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Jaworzynka” działającego przy parafii prawosławnej pw. św. Włodzimierza w Krynicy.

Cały cykl Olimpiady dofinansowany został przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Poszczególne zawody wsparli dodatkowo Urząd Miasta Gorlice, wójt gminy Gorlice, wójt gminy Uście Gorlickie oraz sponsorzy indywidualni.  Obsługę sędziowską zabezpieczyli nauczyciele wychowania fizycznego oraz działacze stowarzyszeń sportowych.

Olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem. Ogółem w cyklu wzięło udział około 400 osób. Młodzież miała możliwość rywalizacji zgodnie z zasadami fair play, bawiąc się na sportowo, nawiązując i zacieśniając przyjaźnie. Olimpiada integrowała młodych ludzi różnych wyznań  wokół sportu i umożliwiała czynne spędzenie wolnego czasu. Wspólna rywalizacja, ale także wspólne rozmowy i obcowanie, daje młodym ludziom możliwość przełamywania barier narodowościowych, kulturowych i wyznaniowych, a także uczy zdrowego funkcjonowania na co dzień, zgodnie z maksymą „w zdrowym ciele, zdrowy duch”.

Pomysłodawcą Olimpiady jest ks. Roman Dubec, a głównym organizatorem parafia prawosławna św. Trójcy w Gorlicach.

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio