Wyznania Ziemi Gorlickiej. Prawosławie
2010-03-14 | Wystawa w gorlickim muzeum PTTK
1 marca w gorlickim muzeum PTTK miał miejsce wernisaż wystawy pt. "Wyznania Ziemi Gorlickiej. Przeszłość i teraźniejszość. Prawosławie." Wystawa przybliża dzieje prawosławia na Ziemi Gorlickiej. Została ona przygotowana we współpracy z parafią prawosławną pw. św. Trójcy w Gorlicach i można ją zwiedzać do 16 kwietnia.

Wzbogacona jest o liczne przedmioty kultu m.in. ikony, wśród których znajduje się kopia ikony św. Mikołaja (oryginał z XV wieku, pochodzący z pierwszej gorlickiej cerkwi, jest obecnie w posiadaniu Muzeum Narodowego we Lwowie)  oraz fragment ikonostasu z wizerunkami św.św. Apostołów Piotra i Andrzeja. Przykuwającymi wzrok są strój kapłański oraz naczynia liturgiczne. Wśród ksiąg na szczególną uwagę zasługują: Ewangeliarz Peresopnicki, prezentowany w reprincie, oraz starodruki: Ewangelia z 1665 roku, z drukarni Michała Slioski i Czasosłow z 1668 roku, wydany we Lwowie przez drukarnię Bracką.

Całość wystawy uzupełniona jest zdjęciami z okresu międzywojennego, prezentującymi nieistniejące już cerkwie, a także licznymi opisami (m.in. historia prawosławia na Ziemi Gorlickiej, biografia św. Maksyma Sandowycza-Gorlickiego).

za: www.gorlice.pttk.pl

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2020. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio