Konserwacja starodruków
2017-11-25 | Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” nie zwalnia tempa. Kolejne stare druki cerkiewne uratowane.


Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” w roku bieżącym kontynuował prace przy konserwacji cerkiewnych starodruków. To już V etap prac, które zyskały uznanie MKiDN i co ważne dofinasowanie bez którego prace byłyby bardzo ograniczone – podkreśla ks. Roman Dubec – dyrektor Ośrodka. Tegoroczne prace wsparły również Małopolski Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Gorlicach.  Pełnym pracom konserwatorskim, niezwykle skomplikowanym i pracochłonnym  poddane zostały  3 niezwykle cenne i rzadkie egzemplarze wydane w drukarniach lwowskiej i poczajowskiej. Oktoich z 1699r.  z cennymi notami marginalnymi, Triod Postna z 1699 r. zawierająca również interesujące wpisy odręczne, oraz Typikon  z 1780 r. Wszystkie egzemplarze charakteryzowały się poważnymi zniszczeniami.

„Elpis” od 6 lat realizuje działania mające na celu ratowania własnej kolekcji starodruków cerkiewnych. Zasób się wciąż powiększa, obecnie to 64 księgi. Pełnej konserwacji poddano do tej pory 28 egzemplarzy.

Przypominamy, że dyrektor Ośrodka „Elpis” ks. dr Roman Dubec w 2016 r. za ratowanie cerkiewnych starodruków został wyróżniony nagrodą Osobowość Roku w plebiscycie Gazety Krakowskiej.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2023. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio