III edycja Tygodnia Kultury Prawosławnej zakończona
2012-11-12 | III edycja Tygodnia Kultury Prawosławnej zakończona
Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej w Gorlicach zaoferował mieszkańcom Gorlic możliwość zapoznania się z bogatą kulturą i duchowością prawosławia. W dniach od 30 sierpnia do 6 września w Gorlicach, Bartnem i Szymbarku miały miejsca spotkania, wystawy i koncerty w ramach 3. edycji Tygodnia Kultury Prawosławnej. 

Cykl wydarzeń, które już na stałe wpisały się w kalendarium wydarzeń ziemi gorlickiej, ma za zadanie przybliżyć, w jak najprzystępniejszy sposób prawosławie mieszkańcom Gorlic i okolic. Tydzień Kultury Prawosławnej, z racji chociażby swojego charakteru i tematyki, poprzedza święto ku czci św. kapłana męczennika Maksyma Gorlickiego. 

30 sierpnia III edycję „Tygodnia” rozpoczęło spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisław Gabryela w Gorlicach w sali odczytowej „Pod Sową” z Anną Radziukiewisz – dziennikarką i reporterką wydawnictwa „Orthdruk” z Białegostoku. Spotkanie miało roboczy tytuł: „Żywot dziennikarza, redaktora i wydawcy prawosławnego”. 

Kolejnym akcentem tygodniowych spotkań był akatyst ku czci świętego Maksyma Gorlickiego, tradycyjnie sprawowany w miejscu kaźni kapłana męczennika na dziedzińcu Sądu Rejonowego w Gorlicach. Akatyst celebrowali duchowni dekanatu nowosądeckiego na czele z dziekanem ks. Romanem Dubecem, proboszczem parafii prawosławnej w Gorlicach. Śpiewem nabożeństwo upiększył chór studentów parafii pw. św. Jana Klimaka w Warszawie na Woli pod kierownictwem lektora Rafała Dmitruka. Wśród uczestników uroczystego nabożeństwa obecny był starosta powiatu gorlickiego Mirosław Wędrychowicz. 

2 września, w cerkwi św.św. Kosmy i Damiana w Bartnem miał miejsce koncert kończący tegoroczny cykl śpiewów cerkiewnych pt. „Bortnianskiego powrót do Bartnego”. Słuchacze mieli okazję podziwiać chór studentów parafii pw. św. Jana Klimaka w Warszawie na Woli. 

Następnym wydarzeniem Tygodnia Kultury Prawosławnej było oficjalne otwarcie ekspozycji pt. „Cerkwie w centralnej Polsce w latach 1815-1915 na pocztówkach ze zbiorów Aleksandra Sosny” w budynku Muzeum Regionalnego PTTK im. Ignacego Łukasiewicza w Gorlicach. Kilkadziesiąt archiwalnych fotografii ukazało piękno architektury cerkiewnej. 

Z kolei we wtorkowe popołudnie do szymbarskiego Kasztelu przybyli miłośnicy fotografii, aby podziwiać wystawę fotografii o tematyce: „Monastycyzm prawosławny”, wykonanych przez użytkowników strony internetowej www.orthphoto.net

W wigilię święta św. Maksyma Gorlickiego, 5 września, w cerkwi św. Trójcy w Gorlicach odbyło się nabożeństwo całonocnego czuwania, któremu przewodniczył biskup gorlicki Paisjusz. Tydzień Kultury Prawosławnej zakończyło uroczyste czwartkowe nabożeństwo liturgiczne ku czci św. kapłana męczennika Maksyma Gorlickiego z udziałem hierarchów i wiernych z Polski i zagranicy.  

Partnemrem przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2024. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio