Almanach diecezjalny 2007 tom 3
data wydania: 2007-12-01 autor: Praca zbiorowa nakład: 500 ISBN: 978-83-913884-4-0 format książki: B5 liczba stron: 288 redakcja: ks. Roman Dubec (redaktor naczelny), Stefan Dudra, ks. Piotr Pupczyk, Tomasz Kwoka wydanie: 1 typ wydawnictwa: Książka drukowana projekt okładki: Dawid Kwoka
Po raz trzeci mamy przyjemność zaproponować Państwu lekturę Almanachu Diecezjalnego, wydawnictwa Ośrodka Kultury Prawosławnej „Elpis” w Gorlicach.


W roczniku znajdą Szanowni Czytelnicy kolejne, interesujące materiały prezentowane w poszczególnych działach tematycznych. Niektóre z nich są już cykliczne, kolejne pojawiają się po raz pierwszy. Chcielibyśmy w następnych numerach przybliżać nieżyjące postaci zasłużonych dla tworzenia i funkcjonowania różnych parafii, stąd dział - Zasłużeni nieobecni. Zachęcamy Państwa do przesyłania na adres redakcji swoich wspomnień o ludziach,


o których pamięć nie powinna być ulotną. Kontynuujemy naszą współpracę z pracownikami naukowymi Uniwersytetu Preszowskiego na Słowacji, czego efektem jest zamieszczony w tegorocznym numerze referat ks. dr Prużyńskiego. Rok 2007r. to kolejna rocznica tragicznych wydarzeń wysiedleń z 1947r. W dniach 1 i 2 września 2007r. w budynku Parafii Prawosławnej w Gorlicach odbyła się, zorganizowana wspólnie przez Ośrodek Kultury Prawosławnej „Elpis” i Stowarzyszenie „Klub Patriotów Łemkowszczyzny”, konferencja popularno-naukowa pn. „Następstwa Akcji „Wisła” w kulturze duchowej i materialnej Łemków”. Konferencja poprzedzona była arcypasterską Liturgią Świętą ku pamięci ofiar Akcji „Wisła” celebrowaną w gorlickiej świątyni przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Adama. Prezentujemy Państwu wybrane materiały, których uzupełnieniem jest niezwykły dokument – Zestawienie osób przesiedlonych z powiatu nowosądeckiego. Rok 2007 to także rok niezwykłych duchowych przeżyć. Byliśmy uczestnikami radosnego i historycznego wydarzenia – przeniesienia relikwii św. Maksyma Gorlickiego ze Zdyni do Gorlic. Uroczystości z 6 i 7 września przypomni nam fotorelacja.


Mimo  licznych trudności kontynuujemy nasze dzieło wydawnicze, mając nadzieję, że w ten sposób proponujemy Państwu interesującą lekturę i wzbogacamy działalność wydawniczą naszej Cerkwi.


Życzymy miłej lektury.

Diecezjalny Ośrodek Kultury Prawosławnej Elpis w Gorlicach (c)2009-2020. All rights reserved.
Strona współfinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
daka Studio